niedziela, 26 maja, 2024

Robotami mokrymi nazywane są etapy wykończenia wewnątrz domu. Zwłaszcza na etapach, podczas których budowa domu postępuje, ważne jest dobre zaplanowanie prac wykończeniowych wewnątrz. Czym są roboty mokre i jaki jest ich zakres?

Czym są roboty mokre?

To prace wykończeniowe wewnątrz domu, które zamykają stan surowy. Ekipa budowlana przystępuje do wykonywania takich prac, jak założenie instalacji sanitarno-kanalizacyjnej czy elektrycznej, a także wylewanie podłóg. Na etap mokry składa się również tynkowanie ścian.

 

Prace te wykonywane są przez budowlańców czy instalatorów, dlatego ważne jest, aby została zachowana odpowiednia kolejność wykonywania robót mokrych. Nie bez znaczenia jest również pora roku, w której przystępuje się do działań. Dowiedz się, jak kolejno powinny przebiegać roboty mokre w domu jednorodzinnym.

Wypoziomowanie podłogi nośnej

Pierwszym etapem robót mokrych jest wyrównanie warstwy nośnej podłogi (https://fixly.pl/kategoria/wylewki-podlogowe). Dokonuje się tego przy pomocy chudego betonu. Ten etap jest istotny i będzie miał wpływ podczas kładzenia podłóg drewnianych czy paneli.

Układanie przewodów elektrycznych oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej

To czas również na kładzenie instalacji elektrycznej oraz jej dokładne rozplanowanie. Jeszcze zanim całość przykryją tynki. Roboty mokre to także rozplanowanie i układanie rur kanalizacyjno-sanitarnych. Ekipa instalatorów i budowlańców może działać w tym samym czasie, o ile nie będzie to dla nikogo stanowiło przeszkody w wykonaniu prac.

Hydroizolacja podłogi

Każda posadzka musi być odpowiednio odizolowana, aby nie przenikało przez nią zimno i wilgoć. W tym celu zakłada się na nią warstwę hydroizolacyjną. Zazwyczaj jest to gruba folia, którą montuje się jeszcze przed położeniem podłóg właściwych. Później układa się izolację termiczną, czyli cienką warstwę styropianu.

 

Tynki wewnętrzne na ścianach

Na roboty mokre składa się również położenie tynków wewnętrznych. Jeśli izolacja elektryczna i sanitarno-kanalizacyjna jest już gotowa, to można przystąpić do tego działania. Prace przy tynkowaniu zaczyna się od sufitu.

Zakładanie instalacji grzewczej

Na tym etapie robót mokrych można przystąpić do instalacji centralnego ogrzewania. Wszystko oczywiście zależy od ostatecznego wyboru źródła ciepła, które będzie ogrzewało dom.

Instalacja okien i drzwi

Jednym z ostatnich etapów przynależących do robót mokrych, jest instalacja drzwi i okien. Wtedy też można przystąpić do właściwego wykończenia wnętrz złożonego z układania podłóg czy gruntowania i malowania ścian.

 

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://groupe-printco.pl/industrialne-detale-w-twojej-kuchni-elegancja-hokerow-i-nowoczesnych-donic/ zobacz wiecje live url