Zmagasz się z przebarwieniami spowodowanymi trądzikiem, promieniowaniem UV lub zmianami hormonalnymi? Na te i innego rodzaju plamy pigmentacyjne możesz skutecznie zadziałać w domu – bez konieczności inwestowania w drogie zabiegi medycyny estetycznej. W artykule zdradzamy, jakie produkty warto wprowadzić do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, aby uzyskać zadowalające rezultaty.
Wiele przyczyn powstawania przebarwień
Przebarwienia stanowią naturalną oznakę starzenia się skóry – zaraz obok wiotkości i tworzenia się zmarszczek. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Najczęściej nieestetyczne zmiany pigmentacyjne pojawiają się w wyniku następujących czynników:
- Promieniowanie UV – w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, tyrozyna pobudza produkcję melaniny, aby ta chroniła skórę. W efekcie można uzyskać opaleniznę, natomiast w przypadku zbyt intensywnej ekspozycji, dochodzi do lokalnego gromadzenia się melaniny, co skutkuje powstawaniem przebarwień posłonecznych.
- Zaburzenia hormonalne – zmiany hormonalne zwiększają poziom melanocytów w odpowiedzi na promieniowanie UV. Skóra jest wówczas bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne. Przebarwienia tego typu zazwyczaj powstają w okresie ciąży, w przebiegu chorób tarczycy czy podczas menopauzy.
- Trądzik – przebarwienia po trądziku również powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. W przypadku aktywnych stanów zapalnych występujących na cerze trądzikowej, mogą one powodować nadmierne wydzielanie melaniny, co prowadzi do tworzenia się przebarwień.
- Wiek – przebarwienia związane z wiekiem są częste i występują w postaci tzw. plam soczewicowatych lub starczych. Tworzą się w wyniku praktykowanej przez wiele lat nadmiernej ekspozycji na słońce i nie stosowanie odpowiedniej ochrony SPF.
Jak usunąć przebarwienia bez specjalistycznych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej? Wykorzystaj ten schemat!
Walka z przebarwieniami wymaga czasu i cierpliwości, ale jeśli tylko będziemy systematyczni i sięgniemy po odpowiednie produkty, jest duża szansa, że istotnie zmniejszymy widoczność przebarwień, bez konieczności inwestowania dużych sum na zabiegi medycyny estetycznej.
Istnieje pewien sprawdzony model postępowania z cerą dotkniętą przebarwieniami. Za priorytet należy sobie postawić włączenie do pielęgnacji schematu zawierającego takie kosmetyki, jak peeling kwasowy, intensywnie działające serum oraz krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Ważne, aby poszczególne kosmetyki zawierały w składzie substancje o działaniu silnie rozjaśniającym oraz złuszczającym, a należą do nich np. witamina C, retinoidy, niacynamid oraz różnego rodzaju kwasy (azelainowy, salicylowy, fitowy).
Jeśli chodzi o peeling, będzie miał on kluczowe znaczenie także dla pozostałych kroków schematu, gdyż przygotowuje skórę do przyjęcia kolejnych składników aktywnych. Aby uzyskać efekty w postaci rozjaśnienia przebarwień, warto wybrać peeling zawierający zarówno kwasy AHA i BHA, jak i PHA. Dobrze widziany jest również niacynamid, którego właściwością jest m.in. zapobieganie odkładaniu się pigmentu w naskórku.
Serum powinno być silnie skoncentrowane. Jeśli poza działającymi rozjaśniająco składnikami aktywnymi zawiera także substancje delikatnie złuszczające (np. kwas aminosulfonowy), efekt usuwania przebarwień uzyskasz znacznie szybciej.
Ostatnim krokiem terapii przebarwień jest stosowanie kremu z filtrem SPF na poziomie 50+ przez cały rok. Warto wybrać produkt, który dodatkowo uwzględnia składniki ukierunkowane na rozjaśnianie przebarwień, jak wspomniany już niacynamid, a także substancje delikatnie złuszczające (np. kwas LHA). Taki kosmetyk zadziała wielotorowo i zapewni odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.