Ależ piękne miasto, wzdychają turyści, zwiedzając kolejne odnowione uliczki zabytkowych polskich miast. Doceniają szlachetne piękno architektonicznych detali, zachwycają się dbałością o szczegóły. Rzadko jednak wiedzą, że renowacja zabytków to zajęcie pracochłonne, wymagające ogromnej fachowej wiedzy oraz umiejętności z wielu różnych dziedzin. To także ogromne pieniądze.
Polskie miasta pięknieją
Dzięki umiejętnemu korzystaniu z funduszy płynących z różnych źródeł coraz więcej zabytkowych budowli odzyskuje swój dawny blask. Odnowie, a nieraz i odbudowie podlegają nie tylko gotyckie kościoły i zamki, choć renowacja tych zabytków jest najbardziej spektakularna, ale także mieszczańskie kamienice od tych średniowiecznych po secesyjne. Odwiedzając Gdańsk, Wrocław, Poznań, Kraków i inne duże miasta, turysta może być pewny, że czekać będą na niego kunsztownie odnowione perły architektury. Swój dawny blask odzyskują także małe miasteczka, przez lata zapomniane i zaniedbywane. Można zauważyć, ze renowacja zabytków leży na sercu nie tylko władzom samorządowym, które widzą w niej szansę na rozwój turystyki, ale i samym mieszkańcom, chcącym mieszkać ładniej.
Planując renowację zabytków, trzeba jednak zwrócić uwagę na wiele aspektów. Pierwszym jest sam pomysł odnowienia zabytku i jego późniejszego wykorzystania. Kolejny to doskonała współpraca z konserwatorem zabytków, który opracuje konieczną dokumentację i ustali możliwości adaptacji konkretnego budynku do współczesnych potrzeb. Dalej należy uwzględnić możliwości finansowe i znaleźć alternatywne sposoby finansowania inwestycji. Niestety zdarza się, że inwestor źle oszacuje koszty renowacji zabytku, który zamiast odzyskać dawny blask, traci nie tylko historyczny charakter, ale także staje się miejskim straszydłem. Przykłady takich działań można wymieniać bez końca. Pseudo średniowieczny zamek, romantyczny dworek z kolumnami ustawionymi do góry nogami oraz wiele porzuconych w połowie rekonstrukcji domków, zameczków, kamieniczek. Prawie w każdym mieście znajdzie się przynajmniej jeden zabytek, który nie miał szczęścia.
Na szczęście większość podlegających renowacji zabytków staje się wizytówkami swoich miast i, miasteczek i wsi, zaczyna pełni funkcję centrów kulturalnych, zamienia się w ekskluzywne hotele, restauracje lub wytworne mieszkania. Miejsca takie przyciągają turystów i pobudzają rozwój miejsca.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków