poniedziałek, 6 lutego, 2023

“Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda.” mówi tekst piosenki, której uczyliśmy się w czasach dzieciństwa. Czy jednak sama obecność pasty i szczoteczki wystarczy, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji? Okazuje się, iż wiele z nas nie wie, jak prawidłowo szczotkować zęby. A bez tego higiena jamy ustnej nie jest w pełni skuteczna.

Dlaczego szczotkowanie jest ważne?

Chociaż pozornie wydaje się to wiedza oczywista, to odsetek Polaków, którzy w ogóle nie dbają o swoje zęby, wciąż jest wysoki. A szczotkowanie to absolutnie minimum, jeśli myślimy o zdrowych zębach. Stosowanie szczoteczki 2-3 razy dziennie umożliwia starcie płytki bakteryjnej ze szkliwa. To właśnie bakterie obecne w jamie ustnej przyczyniają się do mikroubytków, a następnie do powstawania próchnicy. Mycie zębów ma więc ogromne znaczenie, jeśli chcemy uniknąć bolesnych, a nieraz bardzo kosztownych wizyt u dentysty.

Wybór szczoteczki jest równie ważny, co technika mycia

Pamiętajmy, aby dobierać szczoteczkę pod własne preferencje lub po konsultacji ze stomatologiem. Dorosły człowiek, o ile nie ma problemów z dziąsłami, powinien stosować szczoteczkę o średniej twardości włosia (szczególnie SwissDent lub Curaprox). Dziecku najlepiej kupić taką z miękkim włosiem (np. TePe czy Jordan), aby nie drażniło i nie powodowało krwawienia dziąseł. Dobór pasty również ma znaczenie – dorosła osoba powinna zwracać uwagę na współczynnik ścieralności, który nie powinien być zbyt wysoki w przypadku pasty do codziennego użytku.

Jak właściwie szczotkować zęby?

W przypadku szczoteczek elektrycznych najlepiej jest zastosować się do zaleceń producenta, ale zazwyczaj nie potrzeba wówczas żadnych technik wymiatających, wystarczy przesuwać szczoteczkę po kolejnych zębach co kilka sekund. W wypadku szczoteczek manualnych i zewnętrznych stron zębów, powinniśmy stosować ruchy wymiatające – a nie jak zazwyczaj szorujące. Szczoteczkę należy przyłożyć do styku dziąsła i zęba pod kątem 45 stopni, po czym wytrzeć powierzchnię zęba w górę lub w dół. Aby dobrze oczyścić powierzchnię zęba potrzeba kilku takich ruchów. Metoda ta jest o tyle skuteczna, iż dociera częściowo do przestrzeni międzyzębowych (nie zapominajmy jednak o nitkowaniu!). W przypadku wewnętrznej strony zębów, najskuteczniejsze są ruchy ukośne od wewnątrz jamy ustnej do zewnątrz. One również docierają do przestrzeni międzyzębowych. Powierzchnie miażdżące zębów możemy ścierać tak jak zazwyczaj – tutaj dodatkowa technika nie jest potrzebna. Z takim zestawem metod powinniśmy myć zęby około 5 minut.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-szczoteczki-do-zebow-c3884

Tags: ,

Related Article

Kuchnia vintage https://eltying.com.pl/zabezpieczenie-drogi-podczas-remontu/ https://musicinfium.com/niebanalny-salon-propozycje-aranzacji/