niedziela, 28 maja, 2023

Sublimacja jest stosunkowo nieskomplikowaną i bardzo skuteczną metodą drukowania cyfrowego. Jest wykorzystywana do przenoszenia różnego typu obrazów i grafik na powierzchnie polimerowe. Technikę sublimacyjną stosuje się w przypadku wykonywania takich operacji jak nadruki na tkaninach, zawierających włókna poliestrowe, a także na wykonywanie obrazków na różnego rodzaju materiały promocyjne typu kubki, koszulki czy podkładki pod myszkę do komputera. Druk sublimacyjny jest obecnie bardzo popularną metodą, w związku z czym coraz częściej w różnych miastach powstają takie miejsca jak drukarnia sublimacyjna, w których wykorzystuje się tylko i wyłącznie drukowanie tą metodą.

JAK WYGLĄDA PROCES DRUKU SUBLIMACYJNEGO?

Technika druku sublimacyjnego wykorzystuje proces chemiczny, w którym najważniejszą rolę pełnią tusze sublimacyjne. Są to barwniki, które łączą się z włóknami poliestrowymi. Istotną czynnością jest tu dociśnięcie wzoru do tkaniny w maszynie zwanej termoprasą. Skutkuje to podgrzaniem barwnika, a następnie wywołaniem dwóch procesów. Po pierwsze więc dochodzi do zmiany skupienia barwnika (ze stałego na gazowy). Po drugie zaś – do przyjęcia barwnika przez włókna tkaniny. Zaletą techniki sublimacyjnej jest to, że barwnik nie osadza się na powierzchni, co może zdarzyć się podczas innych sposobów drukowania wzoru na tkaninach. Włókna zamykają się w chwili, gdy dochodzi do spadku temperatury, po czym na stałe przyjmują sublimacyjny barwnik. Wszystko to skutkuje uzyskaniem wyrazistego obrazu, który jest trwale wbudowany w tkaninę. Efekt jest na tyle dokładny, że podczas dotykania tkaniny nie ma wrażenia, że coś zostało tu wcześniej nadrukowane. Sama operacja jest bardzo szybka i sprawna – proces nie trwa więcej niż dwie – trzy minuty.

ZALETY DRUKU SUBLIMACYJNEGO

Bodaj największą zaletą druku sublimacyjnego jest to, że nadrukowany obraz to wynik trwałego zabarwienia włókien. Nie dochodzi tu do blaknięcia, pękania czy zanikania nadruków na tkaninach w wyniku prania. Proces druku sublimacyjnego nie wymaga również jakichś większych nakładów finansowych, nie jest także konieczne poświęcanie dużej ilości czasu czy wielkich nakładów pracy w celu uzyskania optymalnych efektów. Sprzęt do wykonywania druku sublimacyjnego to niezbyt wielki wydatek, podobnie jak tusze czy papier do tego rodzaju czynności. Sporym plusem dla osoby, która zajmuje się tą metodą jest również to, że obrazy i wzory można tworzyć i poddawać obróbce przy pomocy standardowego oprogramowania komputerowego, bez konieczności zakupowania skomplikowanych i drogich, najnowocześniejszych programów. Druk sublimacyjny daje również wielkie możliwości w kwestii doboru kolorów i odcieni. To co jest drukowane tą metodą jest więc barwne, wyraźne i niczym nieograniczone.

Wiecej na stronie http://nadrukisublimacyjne.pl/

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://zen-satori.org/oznakowanie-drogowe-stale-i-tymczasowe/ https://birchclothing.com https://burofluo.com/wygradzanie-jezdni-podczas-remontow-nawierzchni/