Dzisiaj wydaje nam się często, że zapalenie danego narządu np. płuc wywołane jest przez tylko i wyłącznie jedną bakterię. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim trzeba powiedzieć o tym, wiele bakterii może powodować zapalenie danego narządu i w drugą stronę – jedna bakteria wcale nie uszkadza tylko jednego organu.
Chlamydia – bakteria o wielu twarzach
Idealnym przykładem jest właśnie Chlamydia. Bakteria ta występuje w kilku różnych odmianach i każda z nich może infekować inny narząd. Przede wszystkim mamy bowiem Chlamydię pneumoniae- bakterię odpowiedzialną za atypowe zapalenie płuc oraz zakażenia górnego układu oddechowego, zatok.
Kolejnym rodzajem Chlamydii, jakim może się zarazić człowiek jest Chlamydia trachomatis. Ona z kolei daje objawy zakażenia układu moczowego oraz płciowego. Czasem także dochodzi do zakażenia Chlamydia psittaci, co daje objaw zapalenia płuc.
Rodzaje Chlamydii a jej objawy
Atypowe zapalenie płuc wywołane przez Chlamydie, jak sama nazwa wskazuje, nie daje typowych objawów, po których moglibyśmy rozpoznać tę bakterię. Co więcej – często nawet nie dochodzi do właściwego rozpoznania zapalenia płuc. Mamy bowiem do czynienia z suchym kaszlem, stanami podgorączkowymi, złym samopoczuciem, zapaleniem zatok.
Z kolei zakażenie układu płciowego albo też moczowego daje nieco bardziej charakterystyczne objawy, niemniej jednak także nie są one patognomiczne, czyli nie można na ich podstawie rozpoznać danej bakterii. Chlamydia trachomatis daje najczęściej objawy śluzowo – ropnych zakażeń, zatem może pojawić się śluzowo ropny wyciek czy upławy, bóle w podbrzuszu, podczas oddawania moczu.
Leczenie Chlamydii
Jak przebiega leczenie Chlamydii? Przede wszystkim stanowczo trzeba podkreślić, że tutaj nie pomogą nam żadne ogólne leki, czy zioła. Niestety leczeniem Chlamydii jest tylko i wyłącznie antybiotykoteriapia.
Warto jeszcze podkreślić, że nie dadzą tu rady klasyczne penicyliny oraz inne standardowo zapisywane antybiotyki. Tu konieczne jet zastosowanie antybiotyków z grupy makrolidów – tylko one działają na bakterie atypowe. Pamiętajmy jednak o tym, że aby wyleczyć którąkolwiek z podanych wyżej chorób, musimy skontaktować się z lekarzem!
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki